Na II. Salóne tvorivej fotografie členov SFF sa rozdávali medzinárodné ocenenia

V sobotu 11.2.2017 sa v spoločenskej sále kultúrneho strediska konala vernisáž k II. Salónu tvorivej fotografie členov Slovenskej federácie fotografov, člena FIAP.

Podľa predsedu SFF Ľubomíra Lošonského je tento II. Salón tvorivej fotografie členov SFF, ďalším dôkazom, že na Slovensku máme veľa kvalitných fotografov amatérov, aj keď označenie amatér nebýva vždy chápané správne. „Pre nás je označenie amatérsky fotograf ozajstný milovník fotografie, ktorý nemiluje fotografiu ako výsledok, ale miluje celý proces vzniku fotografie od úplne prvej myšlienky cez realizáciu, cez úskalia postprocesu až po montáž fotografie do výstavného rámu a jej prezentáciu verejnosti,“ uviedol vo svojom predslove. Ďalej dodal, že dnešná doba prináša neobmedzené možnosti pri tvorbe fotografie, či už ide o fotografickú techniku alebo o digitálne spracovanie a to môže paradoxne komplikovať autorom identifikáciu samého seba pred svetom a odlíšiť svoju tvorbu od ostatných je čoraz ťažšie. „Preto láska alebo silné nadšenie k fotografii je o to dôležitejšie, čo opäť zvyšuje význam slova amatér. Fotografie, ktoré sú súčasťou tohto salónu len potvrdzujú, že členovia Slovenskej federácie fotografov sú jej veľkí milovníci a radi sa so svojou tvorbou podelia s verejnosťou.

Okrem Slovenskej federácie fotografov, ktorá je mladou, len dvojročnou organizáciou, ktorá vznikla z dob rovoľnej snahy jej členov vniesť viac priestoru do činnosti pre amatérsku fotografiu na Slovensku. Na príprave II. Salónu sa podieľalo Mesto Stropkov a Stropkovský fotoklub. „Keď sme boli v júni v Nových Zámkoch na II. sneme Slovenskej federácie fotografov, prejavili sme záujem o reprízu I. Salónu tvorivej fotografie členov Slovenskej federácie fotografov. Uvažovalo sa o decembri, no medzi tým vznikla vo federácii potreba snem zorganizovať skôr, vedenie SFF v nás prejavilo dôveru, oslovilo mesto, ktoré nám vyšlo v ústrety. Prípravné dva mesiace sa využili naozaj plodne a teraz máme možnosť sa „pokochať“ aj touto výstavou“, za SFK prezradil jeho predseda Anton Hričan.

Na výstave sa nachádza 104 fotografií od 27 autorov. Na sneme sa zúčastnilo 23 členov SFF z celého Slovenska od Nových Zámkov, Žiliny, cez Ružomberok, Bardejov, Detvu, Prešov, Košice a Stropkov. Niet pochýb, že tento salón je významnou formou prezentácie. Činnosť SFF bola predstavená na jeseň minulého roku v kórejskom Soule, kde mala snem Medzinárodná asociácia FIAP so sídlom v Paríži. Kolekciou fotografií sa tam predstavili zástupcovia Slovenska. Konkrétne šlo o desať čiernobielych street fotografií. Potešiteľné je, že sa do kolekcie týchto desiatich fotografií dostali až dve fotky členov Stropkovského fotoklubu., a to Antona Hričana a Magdalény Koleničovej. Počas vernisáže zástupca Slovenska pre Medzinárodnú organizáciu FIAP Milan Veliký odovzdal ocenenie dvom fotografom. Jedným bol titul AFIAP pre Mariána Marhulíka z Bardejova. Druhým oceneným bol Stropkovčan Andrej Belovežčík, ktorý získal titul EFIAP (Excellence EIAP) za dosiahnuty počet ocenení a akceptácií fotografii na medzinárodných salónoch organizovaných pod záštitou FIAP. Na vernisáži sa zúčastnil primátor mesta Stropkov JUDr. Ondrej Brendza a delegácia družobného mesta Korczyna z Poľska. Na organizácii výstavy sa podieľal aj Jaroslav Gutek z BARDAFu, ktorý zostavil katalóg a zabezpečil vytlačenie fotografií. Akcia sa uskutočnila s podporou Mesta Stropkov a TESLA STROPKOV, a.s.

Zdroj: Stropkovské spektrum 20.2.2017

Spracoval: Ing. Anton Hričan

 


Katalóg


 

 

 

 

 

Zopár záberov z výstavy